Freelance Grafik Tasarım

Freelance Grafik Tasarım Nedir ?

Freelance Grafik Tasarım bir iletiyi görsel veya yazı yolu ile hedef kitleye ulaştırılması amacıyla hazırlanan iki ya da üç boyutlu logo, afiş, bilboard, dergi, kartvizit vb tasarımların yapılmasıdır. Grafik Tasarım kendi içerisinde hizalama, denge, vurgulama, oran vb. gibi nitelikleri bulundurur ve tasarım hazırlanırken bu nitelikler göz önünde bulundurulmalıdır.

Freelance Grafiker Neler Yapabilir ?

 Grafik Tasarımcı‘nın yapabilmesi gerekenler şu şekildedir;Tasarım ile aktarılması gereken iletiyi aktarır.

 

  • Web siteleri için planlama yapmak ve grafikler oluşturur.
  • Son trendleri takip eder ve rekabet analizi yapar.
  • Tasarım düzeni, format ve baskı ile ilgili danışmanlık yapar.
  • Tasarımlarda müşterilerden taraflı istenilen değişiklikleri yapar.
  • İstenilen doğrultuya uygun bir şekilde proje içeriğini belirler.

Yapım Aşaması Nasıldır ?

Grafik Tasarım yapım aşaması ilk başta proje oluşturma ile ilgili yapılan görüşme ile başlar. Oluşturulan proje doğrultusunda Tasarımcı fikir ve içerik oluşturur. Oluşturduğu içeriği daha sonrasında tasarım programları ile tasarlamaya başlar. Oluşan içerikler ve tasarımlar genellikle birden fazla bir hedef doğrultusunda olur ve tamamlanma aşamasından sonra müşteriye sunulur. Müşteri bu tasarımlar içerisinde ek olarak eklenmesi istedği şeyler var ise iletiler ve Tasarımcı istenilen ek işlemleri tasarım üzerinde uygulayarak tasarım dosyalarını müşteriye iletir. Bu aşama ortalama 3-4 günü bulabilmektedir. Detaylı projerler ise +1 hafta gibi bir zaman dilimine yayılır.

Freelance Grafik Tasarım Ücretleri ?

 Grafik Tasarım ücretleri Tasarımcı‘dan Tasarımcı‘ya göre ciddi oranda değişiklik gösterilir ve yapılacak olan projeye göre belirlenir. Ortalama fiyat söylemek pek doğru olmaz bu konu doğrultusunda en sağlıklı durum proje içeriğine göre Tasarmcı birisinden teklif almaktır.